kuchyneMáte-li v plánu provést rekonstrukci kuchyně, je dobré si ještě před začátkem promyslet, zda chcete provést jen rekonstrukci kuchyňské linky nebo to vezmete pěkně od podlahy a vyměníte vše včetně podlahy, obkladů a spotřebičů.

Ještě než se pustíte do díla, navrhněte si kuchyni tak, aby vyhovovala do posledního centimetru všem vašim potřebám. Nevíte-li si rady, jak správně kuchyň uspořádat, využijte služeb architekta a designéra, který Vám ukáže nejlepší možné řešení.

V kuchyni se odehrává podstatná část domácích prací a činností. Kuchyně se často spojují s dalším obytným prostorem a není už to jen místnost pro uskladnění a přípravu jídel čí umývání nádobí. Často se zde setkáváme s rodinou, přáteli a pořádáme nejrůznější oslavy.

Teď už ale k samotné kuchyňské lince a kuchyni. Jak už bylo zmíněno, klíčové je uspořádání jednotlivých zón v kuchyni, abyste měli vše tzv. po ruce. Proto je třeba respektovat základní ergonomická pravidla.

Volně stojící spotřebiče nebo vestavné?

vestavbyVestavné spotřebiče šetří místo, nikde „nevykukují“, nikam nic nezapadává, zkrátka kuchyň vypadá dobře. Na druhou stranu, volně stojící spotřebiče se snadněji vymění, zapojí a nemusíte řešit rozměry krycích desek. Zaberou však více místa, ale zdaleka nepůsobí tak esteticky jako vestavby.

volne-stojiciOkolo varné desky by měl být z obou stran dostatečný prostor pro přípravu a odkládání při vaření. Šířka prostoru by neměla být po každé
straně menší než 40 cm. Samotná pracovní plocha by měla být minimálně kolem 80 cm a více.Vestavná trouba nemusí být vždy umístěna pod varnou deskou. Stále větší oblibu si získává umístění vestavné trouby do úrovně očí, kdy se pak nemusíme k troubě ohýbat. Ale pozor na to, abychom si nechali prostor pro odkládání věcí vytažených z trouby. V kuchyni by neměl rozhodně chybět ani odsavač par.

 

Lednice je ikonou každé kuchyně a zároveň i její nejoblíbenější částí

Lednici je potřeba umístit co nejblíže k odkládací a pracovní ploše, aby cesta potravin směřovala od chladničky k odkládací ploše. V těsné blízkosti pracovní plochy by měl být umístěn i dřez a myčka na nádobí. Nejen že je potřeba si při práci oplachovat ruce, ale když nádobí oplachujete, než ho dáte do myčky, jistě oceníte i krátkou vzdálenost mezi dřezem a myčkou.

Za zmínku stojí i potravinová skříň. Pokud jí vybavíte výsuvky, které jsou sice dražší, budete mít přehled a pořádek, který za to opravdu stojí. Nešetřete ani počtem zásuvek, do kterých uskladníte nádobí, ale i stále oblíbenější kuchyňské spotřebiče jako jsou sendvičovače, topinkovače, mixéry, šlehače apod. I když je teď nevyužíváte, neznamená to, že se to nemůže v budoucnu změnit.

Osvětlení dodá kuchyni správnou atmosféru

osvetleni-kuchyneVelmi důležitou roli v kuchyni hraje osvětlení. Využijte jak možnosti centrálního osvětlení, tak i bodového. Nezapomeňte na osvětlení pod horními skříňkami, které stíní pracovní desce. Tím, že stojíme u kuchyňské linky stíníme kuchyňskému lustru a bez osvětlení pracovní desky si nevidíme pod ruce. Velkou oblibu si získávají LED pásky, pro které je možné do dna skříňky zafrézovat lištu a pásek do ní „schovat“ a zakrýt průhlednou krytkou. Nikde nic nepřekáží a získáte osvětlení po celé ploše kuchyňské linky.